września 21, 2019

Sabat Mabon- magiczne święto na początek jesieni!🍂✨🍁

Oto nadeszło święto które każda szanująca się czarownica powinna znać;), Sabat Mabon jedno z ważniejszych świąt wiccańskich, zwiastujący początek jesieni. W ten magiczny czas dzień i noc trwają tyle samo. To oznacza, że siły świata – dobro i zło – są ze sobą w równowadze.

co to jest sabat manon, co to jest mabon, mabon, kiedy mabon, sabat czarownic, sabat , wicca, poczatek jesieni, słowiański

W tym roku święto wypada między 21 a 29 września, czyli tuż przed nastaniem jesienno-zimowej ciemności i chłodów.Światło symbolizuje nadzieję i współodczuwanie, ciemność – niepewność i niepokój. 

W dniu sabatu Mabon te dwie energie spotykają się i uczą nas, że nie ma radości bez zwątpienia, nie ma dobra bez zła, nie ma radości bez smutku. Ważne, żeby między nimi zapanowała harmonia.


Na naszych słowiańskich terenach, święto równonocy jesiennej również było hucznie obchodzone jako Święto Plonów. Były to tak zwane drugie zbiory, głównie zbiory owoców. 

Nasi słowiańscy przodkowie gromadzili się przy płonących ogniskach, z dziękczynną ucztą i ofiarą składaną bogom, Matce Ziemi i Matce Naturze. Stół stawał się najpiękniejszym ołtarzem, na którym składano wszystkie elementy ofiary – zboża, owoce, miody, ciasta wypieczone ze zbóż i owoców, świeży chleb, wino z gron bieżących zbiorów. 

Uczta stawała się najpiękniejszym rytuałem, w którym dziękowano bogom, za światło i ciepło Słońca, które swoimi promieniami objęły i ukochały Ziemię, która obrodziła i umożliwiła roślinom wzrost i owocowanie, wodzie za życiodajną siłę, podsumowywano dotychczasowy rok i proszono o łaski na kolejny.


Sama geneza nazwy Mabon sięga mitologii celtyckiej, gaelickiej czy galijskiej. Jedni wywodzą ją od Mabona, syna walijskiej bogini Modron. Inni forsują tezę wywodząca tę nazwę od imienia Maponosa, celtyckiego boga młodości i płodności, prawda jest taka, że Mabon jest walijskim odpowiednikiem Maponosa czy irlandzkiego Oengusa lub też rzymskiego Apollina, a sama nazwa Mabon została wprowadzona przez wyznawców Wicca w latach 70-tych XX wieku. 

W każdej z tych kultur bóg ten odpowiadał za młodość, płodność, polowania i zbiory. Czczono go w podobny sposób – składając ofiary ze zbiorów, wyprawiając ucztę dziękczynną, pijąc świeże wino i celebrując życie i światło. To także sposób odwiecznej celebracji jesiennej równonocy.


Sabat Mabon, to czas gdzie przyroda przygotowuje się do snu zimowego. Jest to dobry moment aby podziękować  za dotychczasowy rok.

Warto w tym dniu palić świecę zastanowić się jakie zebraliśmy doświadczenia, plony, kim się staliśmy a także podziękować za wszystko co przyniósł nam świat w tym czasie. 

Jesień to okres kiedy mamy możliwość nieco odsapnąć, odpocząć i zwolnić tempo. Cieszyć się wreszcie udanymi zbiorami, które zebraliśmy – bierzemy tu pod uwagę aspekt materialny i duchowy.


Niezależnie od tego, czy wierzycie w magię czy też nie, warto równonoc jesienną spędzić na łonie przyrody. 

Wraz z całą rodziną wybierzcie się do lasu, przyjrzyjcie się szykującej się do zimy przyrodzie. Naładujcie akumulatory na czas długich nocy i mrozów. Następna taka okazja będzie dopiero wiosną.

W tym dniu warto zapalić kadzidła i przejrzeć zawartość swojego portfela. Wyrzucić z niego wszystko to, co zbędne. Uporządkować karty i banknoty. Po tych porządkach powinniśmy na resztę dnia wstrzymać się od wydawania pieniędzy. 

To sprawi, że nie będą nam one przeciekać przez palce i zapanujemy nad naszymi wydatkami. Jeśli potrzebujemy bardziej radykalnych środków, to dobrze jest zapalić świecę w kolorze zielonym, po czym wziąć banknot, zwinąć go w rulonik i obwiązać czerwoną wstążką. 

Potem wypowiadając słowa: “Przez całą jesień i resztę roku niczego mi nie brakuje” należy zawinąć pieniądze w złotą folię, włożyć do szczelnego pojemnika i schować do zamrażalnika. Tak zamrożona gotówka sprawi, że w naszym portfelu i na koncie zawsze będą środki na potrzebne nam rzeczy.

W czasie święta Mabon warto wyruszyć na ostatnie letnie wędrówki po lasach. Można wtedy zebrać gałązki, kolorowe liście, żołędzie, kasztany, orzechy czy owoce, którymi dekorujemy dom. Ozdoby z darów jesieni zapewniają nam radość i pomyślność materialną. 

Dawniej, z ostatniego w zbiorach snopa siana robiono wielką kukłę. Ubierano ją w ubrania i ozdabiano. Później, w obecności całej wsi, podczas specjalnych rytuałów palono ją. Miało to zapewnić wszystkim mieszkańcom wsi pomyślność i uchronić przed złym losem, przynoszonym przez boga ciemności. Mabon powinno się spędzać przede wszystkim z najbliższymi. Oznacza to, że jest to czas dla tych, z którymi spędziliśmy miniony rok i będziemy przeżywać kolejny. Warto ubrać się odświętnie oraz odpowiednio przygotować swoje otoczenie i ...dobrze się bawić!



Do następnego!



Jeśli wam podoba się to co robię zachęcam do zaobserwowania mojego bloga ( z prawej strony bloga) i wpadnięcie na mojego Instagrama @blondipondii, będzie mi miło jak w ten sposób docenicie moja pracę:)

Ściskam i dziękuje:)

6 komentarzy:

❤ Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, bardzo miło mi czytać wasze słowa, wskazówki i odpowiedzi na dana treść.

✔Będzie mi miło jak nie nie będziesz bez sensu spamować!
dziękuje:)💆🏻‍♀️ wszelkie linki bloga , reklam to spam! dlatego takich komentarzy tu nie widać!

@@
Don't leave me spam please! Blog links are spam, so do not publish such comments!



Copyright © Kosmo Riviera , Blogger