Dzis coś dla wszystkich którzy lubią rożne metody i praktyki pomagające w życiu choć mocno osadzone w rozwoju osobistym to jednak potwierdzone naukowo.
Mindfulness,
czyli narzędzie pozwalające na redukcję stresu, poprawę koncentracji, rozwijanie osobistej uważności i poczucia godności.
Mindfulness jest tłumaczone jako "uważność" (od angielskiego przymiotnika mindful - ,,uważający'' lub jako całość "uważna obecność" ), czyli w skrócie mówiąc jest to metoda polegająca na skupieniu się na uważności na doznawanej chwili tu i teraz. Odczuwanie jej w pełni wszystkim zmysłami. Niby łatwe , a jednak nie do końca. Aby zacząć trzeba poznać podstawowa wiedzę. I spokojnie da się to ogarnąć.
Według twórców idei mindfulness, szczęście nie tkwi w jutrze, lecz w tym, co tu i teraz. Dlatego naucz się cenić przede wszystkim to, co jest obecne tu i teraz ,ten moment, w którym czytasz powyższe słowa. Bądź otwarty, bądź świadomy.
Profesor Jona Kabat Zinn oto i on.
Twórca metody mindfulness , a dokładniej twórca Metody Redukcji Stresu Opartej na Uważności (MBSR – Mindfulness-Based Stress Reduction).
W roku 1979 założył Klinikę Redukcji Stresu na Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts w Worcester, USA – Center for Mindfulness in Medicine, Health Care, and Society.
Jest założycielem i pierwszym dyrektorem Centrum Zastosowań Mindfulness w Medycynie.Metoda Redukcji Stresu Oparta na Uważności stosowana jest z powodzeniem od 1979 roku w wielu placówkach służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu innych krajach.
Jona Kabat Zinn określa Mindfulness jako „szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę”. Kluczowa jest tu umiejętność bycia obecnym we własnym doświadczeniu w każdej chwili, tak by przeżyć je świadomie.
Bo jakość naszego życia zależy przede wszystkim od tego, na czym skupiamy uwagę.
Popularność treningów opracowanych przez Kabata-Zinna rośnie, bo jako jedne z nielicznych metod tego typu zostały szczegółowo przebadane, a wyniki badań przeszły najśmielsze oczekiwania środowiska naukowego. Okazało się na przykład, że trening uważności jest równie skuteczny w leczeniu nawracającej depresji, jak farmakoterapia.
Mindfulness jest również treningiem uwagi przybierającym formę świeckiej praktyki medytacji – jako ćwiczenia kontemplacji.
A teraz na chwile przerwij czytać ten tekst.
Jesteś w domu czy na dworze? poruszasz się jakimś środkiem lokomocji czy siedzisz wygodnie? a możne słonce praży cie gorąco w kark? a możne popijasz zimna late w zimnym klimatyzowanym miejscu i czujesz powiem zimnego powietrza na skórze...?
Twój oddech jest spokojny,czy krótki i płytki? ,jesteś skupiona na czytaniu czy robisz parę innych czynności? telefon, telewizja? jedzenie;)? A może czytasz to na telefonie jadąc autobusem lub tramwajem? czujesz ciężar telefonu w reku? jego strukturę?
Tu i teraz.
Skup się zatem na tej chwili tu i teraz kiedy odczytujesz te słowa, miej świadomość oddechu, tego ,że twoje oczy ruszają się czytając ten tekst, że chłoniesz słowa,że świadomie je analizujesz. Że jesteś właśnie tu i teraz na tym blogu:)
Dzięki uświadomieniu sobie tych emocji, już wiesz ,że ta chwila będzie inna , bardziej uświadomiona. Wiesz że jesteś.
W tym tekście, prowadzona, świadoma reakcji, zmysłów, myśli.
Tak to się właśnie zaczyna. Tym to wszystko rożni się od innych chwil że jest przezywane świadomie.
Takie jest właśnie mindfulness.
Aby zacząć praktykować to metodę ,,pełna parą'' musisz wiedzieć ,że medytacja będzie Ci niezbędna w dalszym rozwoju tego procesu.
Tutaj opisałam dokładnie tu o ciszy oraz ,,Jak zacząć medytować", więc zajrzyj tam i czytaj dalej:)
Medytacja uczy bycia obecnym teraz i w pełni świadomym obserwując świat dookoła, wszystko co się dziej ale bez żadnej interwencji.
.....bo,jedyne, co musisz robić to po prostu wyostrzyć swoją własną uważność i świadomość.
Uważność, bycie tu i teraz to styl życia.
Istnienia.
Działa ćwiczony codziennie.
Tutaj koła na nowo nie wymyśle. I wy też nie. Praktyka czyni mistrza.
Trzeba to w sobie wypracować, aby zobaczyć pierwsze efekty.
Ćwicz codziennie zacznij od 10 minut , ale codziennie o stałej porze. Niech będzie to nawykiem.
Gdy już nauczymy się uważnie obserwować samych siebie i medytować, musimy zwracać pilną uwagę na nasze codzienne życie i na wszystko, co się w nim dzieje.
Bo mindfulness to ciągle praktykowanie tej metody we wszystkim co robimy.
Ta uważność to świadomy oddech , uważne chodzenie, słuchanie, patrzenie i smakowanie. Rutynowe czynności które same w sobie są forma medytacji to idealny pretekst tez do uważności.
Zmywanie naczyń- którego osobiście nie znoszę. :P
Można to zmienić przykładając się do każdego ruchu i gestu wykonywanego w danym monecie. Szum wody z krany, czucie w dłoni gąbki do myci, zapach płynu do zmywania , krople wody padające na ścianę...
Jestem tu i teraz skupiam się na tym co robię i tylko na tym. Wydobywam z niej mnóstwo elementów o których wcześniej nie myślałam i nie skupiałam się na nich.
Tak można robić ze wszystkim.
Już rozumiesz na czym polega to tak miej więcej?:)
Teraz parę łatwych ćwiczeń do lepszego praktykowania mindfulness.
Oddychanie.
Oddech jest bardzo ważny w każdej praktyce rozwojowej i odstresowującej.
Jest bardzo łatwe :)
Polega na 40 oddechach.
Chodzi o to, by oddychać zupełnie świadomie.
Licz swoje wydechy i staraj się nie zmieniać rytmu, aby sprawić, że umysł rozładuje napięcie wytworzone przez codzienne zajęcia, presję, stres i pośpiech.
Zatrzymanie.
Zatrzymaj się każdego dnia i bądź na 100% tu i teraz. Nie myśl o niczym,a tylko obserwuj.
Nie analizuj, tylko patrz, czuj, doświadczaj zmysłami.
Każdego dnia przez 10 minut bądź tylko uważnością. Najlepiej to robić w rożnych okolicznościach aby mieć rożne perspektywy spojrzenia na świat. N a jego złożoność, na różnorodność.
Zrób to w pracy, jutro w tramwaju, pojutrze w kawiarni,itd...
Zmień schemat.
Zrób inaczej coś co robisz odruchowo codziennie.
Wstań wcześniej w środku tygodnia i przejdź się po budzącym mieście po świeże bułki do piekarni.
Pojedz inna trasa do pracy.
Zamiast porannego biegania , przetańcz cały poranek do ulubionej muzyki.
Zamiast zwykłego buziaka z ukochaną osoba na do widzenia lub dzień dobry, pocałuj namiętnie jego tak jak by to była wasza pierwsza pikantna randka:)
Zrób coś inaczej niż zwykle! I bądź świadoma tej inności.
Czuj swoje ciało. Czuj swojego ducha.
Skanuj swoje ciało przez chwile i poczuj jak się czujesz fizycznie i psychicznie.
Uzmysłów sobie wszystkie reakcje ciała, zorientuj się, jak się czujesz w Twoim umyśle.
Zadawaj sobie pytania. Jak się czujesz siedząc w takiej pozycji, lub stojąc? czujesz się lekko czy ociężale? jest ci gorąco czy zimno?
A twój umysł? Co teraz czujesz? Jak jest dla ciebie ta chwila? Jakie myśli ,,chodzą mi po głowie''?
Takie pytania zadawane uczą nas świadomości nas samych i chwili.A każdorazowe uświadomienie sobie myśli i emocji to krok do pełni szczerej relacji z samym sobą.
Przerwij związek z technologiami, zacznij bywać z ludźmi.
Bądź częściej offline.
O pewnym ćwiczeniu pisałam już wcześniej apropo artykułu o przebodźcowaniu o TU .
To ćwiczenie ma zastosowanie i tu.
Czyli wyłączamy wszelkie technologie z naszego otoczenia. Telefony, tablety, laptopy, telewizory i przez 15 minut próbujemy po prostu być. Zwracając uwagę tez na TĄ przerwę. Im więcej czasu spędzasz w takim cyfrowym otoczeniu tym większy powinien być detoks.
Warto w chwili przerwy od internetów, zdać sobie sprawę z własnych uczuć, odczuć, z tego czy mocno nam tego brakuje czy nie. Bo prawdziwe życie jest tu i teraz a nie w ekranie telefonu.
To ćwiczenie pomaga w odkrywaniu własnej świadomości, oczywiście bycia uważnym a także pozwala często zrozumieć mechanizm dlaczego i czego potrzebujemy z tego wirtualnego świata a czego nie mamy w rzeczywistości.
I jak Ci się podoba taka koncepcja ? Warto zacząć się interesować tym zagadnieniem ponieważ, wg badań już po 7-8 tygodniach regularnej praktyki uważności zachodzą bardzo pozytywne zmiany w mózgu: ludzie uczą się w jaki sposób regulować swoje emocje, jak być bardziej skoncentrowanym, przytomnym, ćwiczą cierpliwość, poszerzają swoje horyzonty poprzez otwieranie umysłu na nowe informacje i doświadczenia.
Badania potwierdzają też, że mindfulness redukuje poziom stresu, pomaga zwalczyć depresję, czy też zmniejszyć znacznie ryzyko pojawienia się stanu depresyjnego. Pomaga także w walce z różnego rodzaju lękami czy fobiami, przywraca równowagę w naszym życiu i pozwala nam czuć się bardziej szczęśliwym.
Do dzieła więc rodacy, róbmy szczęście tu i teraz:)
Do następnego!
Napewno do tego czasu uwierzysz że moje proste kroki w piękny sposób zmienia twoje życie bez stresu :)
Jeśli wam podoba się to co robię zachęcam do zaobserwowania mojego bloga ( z prawej strony bloga) i wpadnięcie na mojego Instagrama @blondipondii, będzie mi miło jak w ten sposób docenicie moja pracę:)
Takie ćwiczenia są dla mnie stworzone, polecę również znajomym 😉
OdpowiedzUsuńHello, I am glad that I discovered your blog. It's amazing! I like this post about mindfulness, it has plenty of great information!
OdpowiedzUsuńGreetings from Utah!
I used to meditate daily, I should do it more often now, it really bring peace to my mind! I'm also the type who really appreciate silence. too bad it's a bit noisy where I live now.
OdpowiedzUsuńalso, thanks for your comment on my blog :)) I will put your blog on my reading list. thanks again!
Lovely post dear! Have a great weekend! xx
OdpowiedzUsuńMindfulness naprawdę jest świetnym sposobem na pozbycie się stresu ze swojego życia. Wystarczy kilka ćwiczeń dziennie, aby MBSR przynosiło oczekiwane efekty. Polecam każdemu, kto ma problemy z uporządkowaniem swojego myślenia o teraźniejszości.
OdpowiedzUsuń