grudnia 21, 2019

Astroluz :Sabat Yule , czyli czas przesilenia zimowego już nadszedł! Przygotuj się na 21/22 grudnia!

Dziś tematem jest święto Yule, Sabat Yule  i przesilenie zimowe które w ogromnym stopniu nadal mają miejsce w naszym współczesnym świecie. Czytajcie dalej a zrozumiecie!:)

sabat Yule, Święto Yule, czary, najdłuższa noc,


Zanim nastało chrześcijaństwo i znane nam święta Bożego Narodzenia , było święto Yule czytaj Jul, czas potężnej magi Światła przezwyciężającej  mrok! 

Sabat Yule jest jednym z czterech mniejszych sabatów, obchodzony jest w noc – wigilię przesilenia zimowego (22.12.godz. 05:19). Astronomicznie stanowi przełom zimy. Jest to dzień, w którym światło symbolicznie triumfuje nad ciemnością. Wiąże się ten czas z powrotem ciepła i słońca. Dlatego symbolem święta Yule jest palenie kłody/polana Yule. My dzisiaj możemy zadowolić się płonącym ogniem świec.



Choć brzmi to dość mrocznie to zbliża się koniec panowania ciemności – oto podczas przesilenia zimowego noc zacznie powoli ustępować. I właśnie w tym dniu pełnym magii, dniu zwycięstwa Wielkiej Bogini Matki (życie) nad Rogatym Bogiem (śmierć), przypada jedno z najważniejszych wiccańskich świąt – Yule. Od niepamiętnych czasów Celtowie i Germanie starali się wtedy przyciągnąć do domów pomyślność.



W ten dzień dekorowali wiecznie zielone drzewko – symbol życia niepokonanego – darami ziemi: jabłkami, orzechami i słodyczami. Wieczorem zapalali w domu jak najwięcej świec, żeby uczcić zwycięstwo światła nad ciemnością. Zapraszali też najbliższych do wspólnej biesiady, obdarowywali się prezentami.

Brzmi znajomo? Przecież to nasza Wigilia i nasza choinka! Macie rację – pogańskie święto Yule zostało przejęte przez Kościół katolicki, nawet termin wybrano podobny, bo 24.12. Znany nam dzisiaj zwyczaj ubierania choinki pojawił się w domach chrześcijan w wieku XVI (niektórzy tłumaczą, że choinka symbolizuje drzewo poznania dobra i zła, jednak badacze nie znaleźli powiązań), a do Polski przybył z Niemiec w XIX w. podczas zaborów.




Inaczej mówiąc, największym symbolem chrześcijaństwa w czasie Wigilii jest pogańska choinka. Ale to tylko dowodzi, że wciąż istnieje ciągłość tradycji, z czego należy się cieszyć, bo oznacza to prawdziwą moc i magię.

Wiele symboli i motywów utożsamianych ze współcześnie obchodzonym Bożym Narodzeniem wywodzi się z tradycyjnych pogańskich obrządków północnoeuropejskiego święta Yule czytaj  Jul. 

Palenie tradycyjnej kłody drewna, strojenie choinki, serwowanie szynki, wieszanie gałęzi ostrokrzewujemioły, itd. to uwarunkowane historycznie praktyki wywodzące się od Yule. 



Po rozpoczęciu procesu chrystianizacji plemion germańskich misjonarze uznali, że rozpowszechnianie wiary chrześcijańskiej będzie łatwiejsze, gdy poddane zostaną reinterpretacji tradycyjne pogańskie obrzędy, takie jak Yule, oraz gdy pozostawi się te obrzędy w większości niezmienione. 

O wiele trudniejsza byłaby konfrontacja nowych wierzeń z istniejącymi i wyplenienie dotychczasowych zwyczajów.

Przesilenie zimowe, czyli święto światła które jest świętem odradzania się, nadziei i płodności, To tak naprawdę bardzo radosne święto i tak należy je odbierać! Mimo że jest to najdłuższa noc w roku, dziś triumfuje ciemność, ale robi ukłon i miejsce dla jasności, mrok ostatecznie przegrywa ze światłem i dni stają się coraz dłuższe i wypełnione blaskiem. Jest to jedyny taki dzień w roku kiedy pora świetlista jest najkrótsza, a noc najmroczniejsza.



W tą noc możemy wykonać rytuał spełniający nasze marzenie. Do tego celu używamy trzech świec w kolorze białym, czerwonym i zielonym. Na kartce zapisujemy nasze życzenie i zapalamy po kolei trzy świece, wizualizując jak nasze marzenie się spełnia. Kartkę z życzeniem zwijamy w kształt koperty, a woskiem z trzech świec ją pieczętujemy i chowamy w naszym sekretnym miejscu aż na cały rok. Dopiero po roku spalamy kartę z życzeniem w kolejny Sabat Yule. 



W ten magiczny wieczór na naszym stole udekorowanym kamieniami rubinu, kociego oka oraz gałązkami jemioły i sosnowymi szyszkami nie powinno zabraknąć tradycyjnych potrawy dla Sabatu Yule - pieczonego indyka, orzechów, ciasta o owocami, zawijańców z kminkiem oraz napoju z grzanego piwa z ubitym jajkiem oraz grzanego korzennego wina Nasz dom okadźmy zapachem rozmarynu, wawrzynu lub sosny. 



Sabatowi Yule patronują Bóstwa: Lucina (rzymska bogini księżycowego misterium), Frey (skandynawski bóg płodności, bóstwo utożsamiane z pokojem i dobrobytem), Attis (frygijski bóg urodzaju), Dionizos (grecki bóg wina), Woden (naczelny bóg Teutonów) oraz wesoły stary Kriss Kringle (pogański bóg święta Yule, utożsamiany z duchem okresu świąt Bożego Narodzenia).



Cóż kochani udanej nocy Wam życzę i samych cudownych energii i mocy:)!

I to Tyle na dziś:)

Do następnego!

Jeśli wam podoba się to co robię zachęcam do zaobserwowania mojego bloga ( z prawej strony bloga) i wpadnięcie na mojego Instagrama , będzie mi miło jeśli będziesz dalej polecać moje treści i artykuły:)

Ściskam i dziękuje:)

Renia 




9 komentarzy:

  1. Jest takie ciasto, świąteczna rolada, która po angielsku nazywa sie Yule Log - już wiem, skąd ta nazwa☺

    OdpowiedzUsuń
  2. Obserwuję i zapraszam częściej do siebie, pozdrawiam ☺☺

    OdpowiedzUsuń
  3. Wow, ale mnie wciągnął ten post! :) uwielbiam to, co robisz, Kochana!

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy wpis, nie znałam się zupełnie na takim temacie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie miałam pojęcia, że Yule istnieje, a co dopiero, że wywarło tak ogromny wpływ na nasze tradycje!

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawy artykuł, Yule jest nam bliższe niż myślałem!

    OdpowiedzUsuń
  7. Z takim tematem na blogu jeszcze się nie spotkałam! Bardzo mnie wciągnął :D
    Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. W końcu dowiedziałam się jak to było z tą choinką.

    OdpowiedzUsuń

❤ Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, bardzo miło mi czytać wasze słowa, wskazówki i odpowiedzi na dana treść.

✔Będzie mi miło jak nie nie będziesz bez sensu spamować!
dziękuje:)💆🏻‍♀️ wszelkie linki bloga , reklam to spam! dlatego takich komentarzy tu nie widać!

@@
Don't leave me spam please! Blog links are spam, so do not publish such comments!



Copyright © Kosmo Riviera , Blogger